EURO 2016

Futbol şöleninin 10 mabedi

Euro2016 maçları Fransa’da dokuz şehirde, 10 stadyumda yapılacak. Şampiyonaya ev sahipliği yapacak statlar için yerel idareler, hükümet, futbol kulüpleri ve sponsorlar 1 milyar 600 milyon euro’nun üzerinde yatırım yaptı. Başta ulaşım olmak üzere altyapı yatırımları için bilanço 400 milyon euro’nun üzerinde.

ALLIANZ RIVIERA(NICE)
Yapıldığı tarih: 2013 / Seyirci kapasitesi: 35 bin 700
Oynanacak maçlar: Üç grup maçı ve bir son 16 maçı
Maliyeti: 243 milyon euro
Yenileme: Eski stadyumun yerine yapılan Allianz Riviera, özel atmosferini ışık ve gölge üzerine kurulu mimarisine borçlu.
En önemli özelliği: Stat, ekolojik modelin bir örneği. Çimler, yağmur sularının geri dönüşümü ile sulanıyor. Dört binin üzerindeki güneş paneli, stadyumun enerji ihtiyacının üç kat fazlasını üretiyor.

 

STADE DE FRANCE (PARİS)
Yapıldığı tarih: 1998 / Seyirci kapasitesi: 76 bin 474
Oynanacak maçlar: Biri 10 Haziran’daki açılış müsabakası Fransa-Romanya olmak üzere dört grup maçı, bir son 16, bir çeyrek final, bir yarı final ve final
Yenileme: Renovasyon çalışması yapılmadı.
En önemli özelliği: Fransa’nın koltuk kapasitesi en yüksek stadı. 1998’de Fransa’da düzenlenen Dünya Kupası’nın unutulmaz final maçına (Fransa:3 Brezilya:0) ev sahipliği yapmıştı.

 

TOULOUSE BELEDİYE STADI
Yapıldığı tarih: 1937 / Seyirci kapasitesi: 33 bin
Oynanacak maçlar: Üç grup maçı, bir son 16 maçı
Yenileme maliyeti: 40 milyon euro
Yenileme: Stadın koltuk sayısı 35 bin 500’den 33 bin 300’e düşerken, izleyiciye sağladığı konfor katbekat arttı.
En önemli özelliği: Orijinal olarak 1938 Dünya Kupası için inşa edilen stadyum, şampiyonanın en az kapasiteli tribününe sahip.

 

PARC DES PRINCES (PARİS)
Yapıldığı tarih: İlk olarak 1897; 1972’de yıkılıp yeniden yapılıyor.
Seyirci kapasitesi: 48 bin
Oynanacak maçlar: Dört grup maçı, bir çeyrek final
Yenileme maliyeti: 75 milyon euro
Yenileme: 2012’de yenilenen stadyumun locaları genişledi. İç dizaynı modernleşti. Stadyumun yenilenen zemininin Avrupa’nın en iyisi olduğu iddia ediliyor.
En önemli özelliği: Üç kez yeniden inşa edilen Parc des Princes, Paris Saint-Germain’in evi.

 

BORDEAUX BÜYÜK STAT
Yapıldığı tarih: 2015 / Seyirci kapasitesi: 42 bin
Oynanacak maçlar: Dört grup maçı ve bir çeyrek final
Maliyet: 184 milyon euro
En önemli özelliği: Stadyumu Münih’teki Allianz Arena ve Pekin’deki ‘Kuş Kafesi’ Olimpik statlarını tasarlayan İsveç şirketi Herzog & de Meuron’un mimarları tasarladı. Metal stadyumun kolonları, Lande’lar Ormanı’na referansla özel olarak çam ağacına benzetildi.

 

VELODROM (MARSİLYA)
Yapıldığı tarih: 1934 (1937 yılından bu yana futbol maçlarına ev sahipliği yapıyor.) / Seyirci kapasitesi: 67 bin
Oynanacak maçlar: Dört grup maçı, bir çeyrek, bir yarı final
Yenileme maliyeti: 268 milyon euro
Yenileme: 2014 yılındaki yenilemeyle Fransa’nın en büyük ikinci stadı oldu. Artık rugby maçlarına ve konserlere de ev sahipliği yapıyor.
En önemli özelliği: Pist bisikleti yarışları için tasarlanan stadyum, yenilemeden sonra dünyanın en güzel futbol mabetleri arasına girdi.

 

STADE FÉLIX BOLLAERT-DELELIS (LENS)
Yapıldığı tarih: 1933 / Seyirci kapasitesi: 38 bin
Oynanacak maçlar: Üç grup maçı, bir son 16 maçı
Yenileme maliyeti: 70 milyon euro
Yenileme: Finansman sıkıntıları nedeniyle 100 milyon euro’luk projenin maliyeti 70 milyon euro’ya düşürüldü. Yuvarlak biçimdeki stat, renovasyon sonrası dikdörtgene dönüştü.
En önemli özelliği: Stadyum, 1933 yılında maden işçileri tarafından inşa edilmişti.

 

GEOFFROY-GUICHARD STADI (SAINT-ÉTIENNE)
Yapıldığı tarih: 1931 / Seyirci kapasitesi: 42 bin
Oynanacak maçlar: Üç grup maçı, bir son 16 maçı
Yenileme maliyeti: 75 milyon euro
Yenileme: Stadın kale arkası tribünlerinin kapasitesi artırıldı.
En önemli özelliği: ‘Kazan’ lakaplı stat, 1970’lerde fırtına gibi esen Saint-Étienne takımıyla Avrupa’da korku salmıştı.

 

PIERRE-MAUROY STADI (LILLE)
Yapıldığı tarih: 2012 / Seyirci kapasitesi: 50 bin
Oynanacak maçlar: Dört grup maçı, bir son 16, bir çeyrek final
Maliyet: 324 milyon euro
En önemli özelliği: 31 metre yüksekliğindeki ve 7 bin 400 ton çelikten inşa edilen çatısı yarım saat içinde kapanabilen ve açılabilen Stade Pierre-Mauroy, açıldığı günden bu yana 2014 Davis Kupası finali, Eurobasket 2015 finali ve birçok konsere ev sahipliği yaptı. Ultra modern mimari ürünü, son teknolojiye sahip stadyum yedi bin VIP seyirci koltuğu ve 75 locaya sahip.

 

IŞIKLAR STADI (LYON)
Yapıldığı tarih: 2016 / Seyirci kapasitesi: 61 bin 500
Oynanacak maçlar: Dört grup maçı, bir son 16 maçı, bir yarı final
Maliyet: 400 milyon euro’nun üzerinde
En önemli özelliği: Dev bir şemsiyeyi andıran, adını sinemanın mucidi Lumière kardeşlerden alan Işıklar Stadı turnuvanın en yeni stadyumu. Stadyum, ofisler ve otelleri de içine alan 50 hektarlık bir komplekste yer alıyor. Olağanüstü güzellikteki stadın açılışında konuşan Olympique Lyon takımının başkanı Jean-Michel Aulas, Işıklar Stadı’nın şehir sakinleri için önemini “Lyonlular için bir rüya gerçekleşti” sözleriyle açıkladı.

 

TEMPO

Diğer Yazılar

Önce Obje Vardı EKİM 2016

Sia: Şöhreti sevmeyen gizemli parti kızı

Sia, her anını sosyal medyada paylaşan pop yıldızlarının arasında kafasına kese kâğıdı geçirerek, ultra-görünür olmaya isyan etti. Bir yandan anti-şöhret manifestosunu yazarken, diğer yandan zamanın en büyük ikonlarından biri olmaya doğru ilerliyor. Şov dünyasının büyük paradoksu, şarkılarında kadehleri yuvarlayan parti kızından çok daha fazlası...

DEVAMINI OKU
Önce Obje Vardı EYLÜL 2016

Sarah Jessica Parker ile yine yeniden...

‘Sex and the City’deki, Carrie Bradshaw, yıllarca kadınların en yakın arkadaşlarından biri gibi oldu. Neşeli, romantik, zevkli, yaratıcı ve çoğu kez arkadaşlarına göre dengeli biriydi Carrie. Sarah Jessıca Parker, kariyer hayatında kendisini zirveye taşıyan bu rolden sonra yepyeni bir diziyle hayranlarıyla buluşuyor. ‘Divorce’ (Boşanma) adlı dizi ekim ayında HBO’da gösterime girecek. Yeni karakteri Frances’ten yeni bir fenomen çıkar mı?

DEVAMINI OKU
Önce Obje Vardı HAZİRAN 2016

Dolapdere’de yeni bir dünya

İtiraf edelim; Dolapdere çoğumuz için Taksim’e çıkan bir kestirme yol. Oysa Yaşar Kemal, 40 yıl önceki satırlarında semti “İstanbul’un en cümbüşlü, karmaşık, büyülü yeri” diye tarif etmiş. İnsan çeşitliliğini, “Yetmiş iki dil konuşulur Dolapdere’de” diye anlatmış. Çok yakınımızda olup, pek az bildiğimiz bölge, şu an büyük bir değişimden geçiyor. Değişimin öncü güçlerinden Dirimart, Dolapdere'de İstanbul’un en geniş özel sanat alanını açtı. Dünya çapındaki ilk sergilerinde, yüzeyin ötesine bakmaya davet ediyorlar.

DEVAMINI OKU