EURO 2016

Futbol şöleninin 10 mabedi

Euro2016 maçları Fransa’da dokuz şehirde, 10 stadyumda yapılacak. Şampiyonaya ev sahipliği yapacak statlar için yerel idareler, hükümet, futbol kulüpleri ve sponsorlar 1 milyar 600 milyon euro’nun üzerinde yatırım yaptı. Başta ulaşım olmak üzere altyapı yatırımları için bilanço 400 milyon euro’nun üzerinde.

ALLIANZ RIVIERA(NICE)
Yapıldığı tarih: 2013 / Seyirci kapasitesi: 35 bin 700
Oynanacak maçlar: Üç grup maçı ve bir son 16 maçı
Maliyeti: 243 milyon euro
Yenileme: Eski stadyumun yerine yapılan Allianz Riviera, özel atmosferini ışık ve gölge üzerine kurulu mimarisine borçlu.
En önemli özelliği: Stat, ekolojik modelin bir örneği. Çimler, yağmur sularının geri dönüşümü ile sulanıyor. Dört binin üzerindeki güneş paneli, stadyumun enerji ihtiyacının üç kat fazlasını üretiyor.

 

STADE DE FRANCE (PARİS)
Yapıldığı tarih: 1998 / Seyirci kapasitesi: 76 bin 474
Oynanacak maçlar: Biri 10 Haziran’daki açılış müsabakası Fransa-Romanya olmak üzere dört grup maçı, bir son 16, bir çeyrek final, bir yarı final ve final
Yenileme: Renovasyon çalışması yapılmadı.
En önemli özelliği: Fransa’nın koltuk kapasitesi en yüksek stadı. 1998’de Fransa’da düzenlenen Dünya Kupası’nın unutulmaz final maçına (Fransa:3 Brezilya:0) ev sahipliği yapmıştı.

 

TOULOUSE BELEDİYE STADI
Yapıldığı tarih: 1937 / Seyirci kapasitesi: 33 bin
Oynanacak maçlar: Üç grup maçı, bir son 16 maçı
Yenileme maliyeti: 40 milyon euro
Yenileme: Stadın koltuk sayısı 35 bin 500’den 33 bin 300’e düşerken, izleyiciye sağladığı konfor katbekat arttı.
En önemli özelliği: Orijinal olarak 1938 Dünya Kupası için inşa edilen stadyum, şampiyonanın en az kapasiteli tribününe sahip.

 

PARC DES PRINCES (PARİS)
Yapıldığı tarih: İlk olarak 1897; 1972’de yıkılıp yeniden yapılıyor.
Seyirci kapasitesi: 48 bin
Oynanacak maçlar: Dört grup maçı, bir çeyrek final
Yenileme maliyeti: 75 milyon euro
Yenileme: 2012’de yenilenen stadyumun locaları genişledi. İç dizaynı modernleşti. Stadyumun yenilenen zemininin Avrupa’nın en iyisi olduğu iddia ediliyor.
En önemli özelliği: Üç kez yeniden inşa edilen Parc des Princes, Paris Saint-Germain’in evi.

 

BORDEAUX BÜYÜK STAT
Yapıldığı tarih: 2015 / Seyirci kapasitesi: 42 bin
Oynanacak maçlar: Dört grup maçı ve bir çeyrek final
Maliyet: 184 milyon euro
En önemli özelliği: Stadyumu Münih’teki Allianz Arena ve Pekin’deki ‘Kuş Kafesi’ Olimpik statlarını tasarlayan İsveç şirketi Herzog & de Meuron’un mimarları tasarladı. Metal stadyumun kolonları, Lande’lar Ormanı’na referansla özel olarak çam ağacına benzetildi.

 

VELODROM (MARSİLYA)
Yapıldığı tarih: 1934 (1937 yılından bu yana futbol maçlarına ev sahipliği yapıyor.) / Seyirci kapasitesi: 67 bin
Oynanacak maçlar: Dört grup maçı, bir çeyrek, bir yarı final
Yenileme maliyeti: 268 milyon euro
Yenileme: 2014 yılındaki yenilemeyle Fransa’nın en büyük ikinci stadı oldu. Artık rugby maçlarına ve konserlere de ev sahipliği yapıyor.
En önemli özelliği: Pist bisikleti yarışları için tasarlanan stadyum, yenilemeden sonra dünyanın en güzel futbol mabetleri arasına girdi.

 

STADE FÉLIX BOLLAERT-DELELIS (LENS)
Yapıldığı tarih: 1933 / Seyirci kapasitesi: 38 bin
Oynanacak maçlar: Üç grup maçı, bir son 16 maçı
Yenileme maliyeti: 70 milyon euro
Yenileme: Finansman sıkıntıları nedeniyle 100 milyon euro’luk projenin maliyeti 70 milyon euro’ya düşürüldü. Yuvarlak biçimdeki stat, renovasyon sonrası dikdörtgene dönüştü.
En önemli özelliği: Stadyum, 1933 yılında maden işçileri tarafından inşa edilmişti.

 

GEOFFROY-GUICHARD STADI (SAINT-ÉTIENNE)
Yapıldığı tarih: 1931 / Seyirci kapasitesi: 42 bin
Oynanacak maçlar: Üç grup maçı, bir son 16 maçı
Yenileme maliyeti: 75 milyon euro
Yenileme: Stadın kale arkası tribünlerinin kapasitesi artırıldı.
En önemli özelliği: ‘Kazan’ lakaplı stat, 1970’lerde fırtına gibi esen Saint-Étienne takımıyla Avrupa’da korku salmıştı.

 

PIERRE-MAUROY STADI (LILLE)
Yapıldığı tarih: 2012 / Seyirci kapasitesi: 50 bin
Oynanacak maçlar: Dört grup maçı, bir son 16, bir çeyrek final
Maliyet: 324 milyon euro
En önemli özelliği: 31 metre yüksekliğindeki ve 7 bin 400 ton çelikten inşa edilen çatısı yarım saat içinde kapanabilen ve açılabilen Stade Pierre-Mauroy, açıldığı günden bu yana 2014 Davis Kupası finali, Eurobasket 2015 finali ve birçok konsere ev sahipliği yaptı. Ultra modern mimari ürünü, son teknolojiye sahip stadyum yedi bin VIP seyirci koltuğu ve 75 locaya sahip.

 

IŞIKLAR STADI (LYON)
Yapıldığı tarih: 2016 / Seyirci kapasitesi: 61 bin 500
Oynanacak maçlar: Dört grup maçı, bir son 16 maçı, bir yarı final
Maliyet: 400 milyon euro’nun üzerinde
En önemli özelliği: Dev bir şemsiyeyi andıran, adını sinemanın mucidi Lumière kardeşlerden alan Işıklar Stadı turnuvanın en yeni stadyumu. Stadyum, ofisler ve otelleri de içine alan 50 hektarlık bir komplekste yer alıyor. Olağanüstü güzellikteki stadın açılışında konuşan Olympique Lyon takımının başkanı Jean-Michel Aulas, Işıklar Stadı’nın şehir sakinleri için önemini “Lyonlular için bir rüya gerçekleşti” sözleriyle açıkladı.

 

TEMPO

Diğer Yazılar

Önce Obje Vardı MAYIS 2016

Mutlu yıllar Miss Monroe!

O, doğum günü şarkısına bile erotizm katabilen tek yıldız. Ömrü incecik ruhunun yaralarını sarmakla geçmiş hassas bir peri. Ne Elizabeth Taylor gibi pırlantalara sarılan bir diva, ne Sophia Loren gibi ana kraliçe. Mesleği boyunca hak ettiği saygıyı görmeyen, milyonların gönlünü fethederken kendi kalbinin parçalarını toparlayamayan yalnız bir kadın. Marilyn Monroe'nun 90'ıncı doğum gününde ona "İyi ki doğdun" demek için çok sebebimiz var.

DEVAMINI OKU
Önce Obje Vardı EYLÜL 2016

Ercan Kesal: “Sinemanın atına bindim, kırbacım edebiyat...”

Ercan Kesal hekim, aktör, yazar, senarist ve düşünür. Hem hümanist hem de politik bir damardan besleniyor. Baştan aşağı Anadolulu. Bir o kadar da evrensel. Avanos’tan Cannes’a uzanan yolculuğunda bıraktığı izleri, ilgi ve gururla takip ediyoruz. Son kitabı ‘Cin Aynası’ da bu izi sürüyor. Kitap, 45 anı-öykü-denemeden oluşuyor. Parça parça ama çok bütün. Çoktan çizilmeye başlanmış bir haritayı takip ediyoruz. Kesal’ın diğer tüm işlerine benziyor: Nadir bulunan, lezzetli ve olgun bir meyve gibi. Buyrun yeni kitaba çok da açıktan dokunmayan, ama tamamen ona dair bir söyleşi.

DEVAMINI OKU
Önce Obje Vardı KASIM 2016

Brigitte Labbé: “Düşünmek öğrenilir”

Bu yılki Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı’nın konuklarından Fransız yazar Brıgıtte Labbé’nin felsefeyi çocuklar için ulaşılabilir ve ilginç kılan ‘Çıtır Çıtır Felsefe’ serisi 15 yılda 45 kitaba ulaştı. Labbé’ye göre çocukların ‘aydın’ tercihler yapabilen yetişkinler olabilmeleri için, eleştirel aklı en küçük yaşlarda aktarmak çok önemli.

DEVAMINI OKU