EURO 2016

Her an her şeyi yapabilecek bir takım

Eleme gruplarının en ilginç hikâyesini yazan, son dakikada Euro2016’ya katılmaya hak kazanan milli takımda moraller üst düzeyde. Yer aldığımız D Grubu’nda şampiyonluk adaylarından İspanya, Barselonalı Ivan Rakitiç, Real Madridli Luka Modriç, Juventuslu Mario Mandzukiç gibi yıldızların sırtladığı Hırvatistan ve eleme grubunda son defa karşıya karşıya geldiğimizde mağlup ettiğimiz Çek Cumhuriyeti var. Ancak A Milliler şampiyonanın sürprizini yapmaya hazır. Hedef gittiğimiz yere kadar gitmek.

İngiltere'ye karşı 2-1 kaybettiği hazırlık maçına kadar oynadığı son 12 maçta yenilmeyen A Milli Takım, FIFA Dünya sıralamasında 13’üncü basamağa kadar yükseldi. Kadro, Bayer Leverkusen’de sezonu 8 gol, 11 asistle bitiren frikik ustası Hakan Çalhanoğlu, Beşiktaş’ı şampiyonluğa taşıyan Oğuzhan Özyakup ve Cenk Tosun gibi genç isimler, Barselona’dan Arda Turan, Galatasaray’dan Hakan Balta, Fenerbahçe’den Mehmet Topal, Gökhan Gönül ve sezon sonunda İtalya’nın Inter ekibine transfer olması beklenen Caner Erkin gibi deneyimli isimlerin dengeli bir karışımdan oluşuyor. Futbol eleştirmenlerinin her türlü sürprize açık bir ekip olarak nitelediği takımımızın Euro2016’daki şansıyla ilgili teknik direktörümüz, namı diğer ‘imparator’ Fatih Terim şöyle düşünüyor: "Beklentilerimiz yüksek, ancak sınırsız olanaklarımız yok. Başarılı olmak istiyoruz. Bunu herkes istiyor. İyi çalışırsak ve takım olursak hiçbir şey imkânsız değil. Ben gerçekçiyim, hayalci değil. Başaracağımızdan da şüphe duymuyorum."

GEÇMİŞ PERFORMANSLARIMIZ:
Euro1996: Grup aşaması
Euro2000: Çeyrek final
Euro2008: Yarı final

ELEMELERİN EN ÇARPICI PERFORMANSLARI :
Burak Yılmaz: 6 gol
Selçuk İnan: 3 gol
Arda Turan: 2 gol, 3 asist

OYNAYACAĞIMIZ MAÇLAR:
12 Haziran: Türkiye-Hırvatistan,
Stat: Parc des Princes (Paris)
17 Haziran: İspanya-Türkiye,
Stat: Allianz Arena (Nice)
21 Haziran: Türkiye-Çek Cumhuriyeti,
Stat: Félix Bollaert-Delelis (Lens)

TEMPO

Diğer Yazılar

Önce Obje Vardı NİSAN 2016

​Her şeyin fazlası zarar;güvenliğin de...

Güvenlik sağlayan devlet ile ‘yurttaş’ın özgürlüğü arasındaki denge nasıl sağlanır? Soru bugünlerde kolayca yanıtlanamayacak kadar çetrefilli. Dahası pek çok önemli soruyu da peşinden sürüklüyor. Görünen o ki, güvenlik - özgürlük ikilemi egemen sistemin varlığını sürdürüp sürdüremeyeceği sorununda düğümleniyor ve şimdilik ikisi arasındaki denge, tümüyle güvenlik lehine bozuluyor.

DEVAMINI OKU
Önce Obje Vardı HAZİRAN 2016

Stadyumların ardındaki EURO 2016

Fransa’daki terör olayları Euro 2016 heyecanını bir parça gölgelese de, maç günleri geldiğinde coşkunun korkuyu yenmesi muhtemel. Maçları yerinde izleyecek kadar şanslıysanız, ev sahibi şehirlerle ilgili mini rehberimiz ilginizi çekebilir. İşin turistik kısmı da, futbol kadar zevkli görünüyor.

DEVAMINI OKU
Önce Obje Vardı ARALIK 2015

“Mesut Bahtiyar’dan şarkılar dinlediniz...”

Yerel, geleneksel, güncel... Batılı, modern, evrensel... Bir taraftan Tanburi Cemil Bey geleneğinden kopup gelen bir alaturka, diğer taraftan ‘La Paloma’dan kalkıp ‘La Mamma’ya konan bir alafranga. Türkiye’nin gerçek pop ikonu. Cemal Süreya’nın 1989’da dediği gibi “Ülkemizde hem çok büyük görülüp hem pek ciddiye alınmayan tek kişi o belki de.” Ama şimdi Enrico Macias'tan Halit Ergenç'e pek çok ismin, söz ve müziği ona ait parçaları seslendireceği saygı albümü çıkarken, Zeki Müren’i sevgiyle anmanın tam zamanı.

DEVAMINI OKU