MALUMAT

Klimalı eve özel dekorasyon

Yaz aylarında ve hatta çoğu zaman soğuk kış aylarında da klimalar yaşadığımız alanda sağlıklı ve konforlu bir iklimlendirme yaratmak için anahtar role sahipler. Peki doğru klima nasıl seçilir ve klimalı bir evde dekorasyon tercihleri nasıl yapılmalı?

Klimalar, evlerimizdeki önemli bir konfor unsuru oluşturuyor. Klima satın alırken, bilinçli ve dikkatli olmak, çok önemli. Sadece kulaktan duyma bilgilerle klima almak, büyük pişmanlıklara neden olabilir. Seçiminizi yaparken klima fiyatları kadar, ev dekorasyon öğelerinize ve evinizin boyutlarına da dikkat etmelisiniz. Soğutacağınız alanın boyutları, kullanım amacı gibi değişkenleri dikkate alarak, evinize veya işyerinize doğru bir iklimlendirme yapmalısınız.

Öncelikle hangi odalarınızı klima ile soğutacağınıza karar vermelisiniz. Bizim tavsiyemiz, oturma odası veya yatak odası gibi, sıcağın çok hissedildiği odaların yanında, ayrıca evinizde bulunuyorsa kiler gibi bölümleri de düzenli olarak soğuk tutacak bir düzen kurmanız. Evet, buzdolabı besinlerinizi soğuk ve taze tutmaya destek oluyor ancak kiler için kullandığınız özel bir oda varsa veya buzdolabında saklanmayan gıda maddelerinizi mutfak içinde depoluyorsanız, bu bölgeleri de serin tutacak bir iklimlendirmeyi düşünmelisiniz.

Klimaların, takılacakları odaya uygun olup olmadığını belirlemek için BTU ismi verilen bir ölçü kullanılıyor. İngilizce “British Thermal Unit”  ifadelerinin baş harflerinden oluşan BTU, odanın ölçülerine göre hesaplanıyor.

Bu hesap da aslında çok basit.

BTU Değeri = (Odanın metrekaresi / 2.2 ) x 1000

Yani örnek olarak, 20 metrekarelik bir salonu soğutmak için gerekli klimanın gücü yaklaşık olarak 9090 BTU olmalıdır.

Ancak bu değerlere bir de bulunduğunuz, yaşadığınız bölgedeki güneş etkisine göre bir ekleme yapmalısınız. Ayrıca odada kaç kişinin bulunduğunu ve odadaki aydınlatma materyallerinin yaydığı ısıyı da da hesaba katarsanız, çok daha sağlıklı bir soğutma değeri ortaya çıkar.

Bu da şöyle hesaplanır.

Yaşadığınız bölgeye göre, eklenecek BTU değerleri:

  • Akdeniz: 445
  • Doğu Anadolu: 308
  • Ege: 423
  • Güneydoğu Anadolu: 462
  • İç Anadolu: 346
  • Karadeniz: 385
  • Marmara: 385

Odadaki kişi başına eklenecek BTU değeri: 600 BTU

Eğer odadaki aydınlatma gücü toplamda 500 W üzerinde güç çekiyorsa, her bir W için 3.4 BTU ekleyeceğiz ancak modern evlerde bir odanın aydınlatması artık 100W değerini bile bulmuyor. Yine de işyeri gibi alanları soğutacakken aydınlatma değerine dikkat etmekte fayda var.

Bu değerlere göre, İstanbul’da, 20 m2’lik bir salonun içinde 4 kişilik bir ailenin yaşadığını düşünürsek, gerekli olan soğutma gücü:

[(20 / 2.2) x 1000 ] +385 +  (4 x 600) = 11875 BTU

Yani, 12 bin BTU değerine sahip bir klima ile 20 m2 boyutunda bir salonu sağlıklı bir şekilde soğutabilirsiniz.

TEMPO

Diğer Yazılar

Önce Obje Vardı MAYIS 2016

Zamanın ötesinde bir modacı: André Courrèges

1960’ların ‘Uzay Yarışı’ çılgınlığını modaya taşıdı, henüz Ay'a çıkılmamışken 1964’te ‘Moon Girl’ adlı bir koleksiyon hazırlayarak o günün kadınını gelecekle tanıştırdı. André Courrèges, mini eteği de kadınların günlük hayatına sokan önemli vizyonerlerden. Peki markası, bugün genç tasarımcılarla, eski pırıltılı günlerine geri dönebilecek mi?

DEVAMINI OKU
Önce Obje Vardı OCAK 2016

İki Amerika’nın Hikâyesi

Yüzyılın ortasında, ABD'deki Avrupa kökenli beyazlar, nüfusları yüzde 50'nin altına ineceği için azınlık durumuna düşecek. Donald Trump’ın ‘Müslümanların Amerika’ya girmesine yasak koyma’ teklifinin peşine kitleleri takmasının sebebi, bu değişim dalgasının yarattığı korku. Politikacının akıl dışı açıklamasına en büyük tepkinin Amerika’nın hukuk, politika ve akademi çevrelerinden gelmesinin sebebi ise açık; Trump Müslümanlara değil, ABD’yi ABD yapan değerlere meydan okuyor.

DEVAMINI OKU
Önce Obje Vardı OCAK 2016

Vera’nın anlattığı Nâzım Hikmet

Nâzım Hikmet’i doğumunun 114’üncü yıldönümünde yönetmen ve senarist Ali Özgentürk’ün çok özel bir söyleşisiyle anıyoruz. Özgentürk’ün 1988 yılında, şairin son eşi Vera ile Moskova’da yaptığı ve hiç yayımlanmamış bu söyleşi, Nâzım Hikmet’in günlük hayatından pek çok hatırayı gün yüzüne çıkarıyor. Hız tutkusundan aşçılık merakına, Moskova’da en sevdiği yerden köy ve şehir hayatına dair düşüncelerine pek çok samimi not, Nâzım’ı salt insan tarafıyla günümüze taşıyor.

DEVAMINI OKU