TEMPO KİTAP

Mürekkebi Kurumadan

İpek Özbey

 

Müptezeller
Emrah Serbes / İletişim Yayınları / 14.50 TL
Emrah Serbes, yeni kitabında kaybeden delikanlıların, dünyaya katlanamayanların, alkoliklerin, berduşların hikâyelerini anlatıyor. Zembereği boşalmış hayat memat ezberleri, tek gözlü geceler... Serbes yeni romanında uğultuların, yoksunluğun ve lime lime, ufalanarak kaybeden delikanlıların hikâyesini kaleme alırken, ‘yeraltının karın gurultusunu, belalı bir gündüze sarılan cuaraları’ okura taşıyor ve ekliyor: "Yaz biter, güz biter, hep kış gelir." Emrah Serbes hayranlarını yine mest edecek bir roman.

 


Adam
Yılmaz Özdil / Kırmızı Kedi / 25 TL
Yılmaz Özdil’in bir önceki kitabının adı ‘Kadın’dı hatırlarsanız. Şimdikinin adı da ‘Adam’. Neden ‘erkek’ değil de ‘adam’ diye aklınızdan geçiriyorsanız Yılmaz Özdil cevabını şöyle veriyor: “Her kadın kadın ama… Her erkek adam değil. Herifleri yazmamayı tercih ettim! Elbette memleketin tüm adamlarını sıralayıp, bir kitaba sığdırabilmek imkânsızdır. Peki nedir? Farklı zamanlarda, farklı ortamlarda yaşayan, hatta birbirleriyle hiç tanışmamalarına rağmen, ortak zihniyetin, ortak karakterin, ortak paydasıdır Adam…”

 

İnsan Fotoğrafı Çekmek İçin Bu Kitabı Okuyun.
Henry Carroll / Çeviren: Sedef Özge / Remzi Kitabevi / 35 TL
“Kitabın ismi ne kadar da uzun” demeyin ve sonundaki noktalamayı da tashih sanmayın lütfen. Evet kitabın adı bu. Hiçbir şey basmakalıp değil, öneriler de öyle. Bu kitapta kimse size ‘Kameraya gülümseyin’ demeyecek. İnsan fotoğraflarını nasıl çekeceğinizi, temel ilkelerini öğreneceksiniz. Herhangi bir fotoğraf makinesine sahipseniz bu kitapla daha zengin olacaksınız.

 

İsa Hanginiz?
Selahattin Yusuf / Profil Yayıncılık / 22.50 TL
“Ben kimim” sorusunun peşine takılıp yerinden yurdundan uzaklara düşmüş bir kahraman... Sürekli serüven, ama aynı zamanda bir içe bakış hikâyesi yazmış Selahattin Yusuf. Fonda bir insanlık durumu olarak taşra var. Etrafında insan, hakikat, inanç, tabiat, kader, dostluk, çocukluk… Yazarın kitabında, müziğin, şiirin ve felsefenin zenginliğini de göreceksiniz.

 

Votka&Pera
Aybike Ertürk / Destek Yayınları / 13 TL
‘Bayan Hiçbiri’ ikinci romanında bu kez riyâkarlığın ve acımasızlığın kovalara doldurulup taşındığı bir gazetede editör olarak çalışan Arda’nın hayatını, veteriner sevgilisi Pera’ya aşkını anlatıyor. Tabii ki çocukluk travmaları eşliğinde… Ertürk’ün kendine has bir üslubu var. Yazarın, “Aman ha, içindeki çocuğu öldürme” öğüdünü yanınıza alıp okuyabileceğiniz eğlenceli bir roman ‘Votka&Pera’…

 

Beni Ödülle Cezalandırma
Dr. Özgür Bolat / Doğan Kitap / 19 TL
Çocuğunuzun eğitimi üzerine çok kafa yoruyorsunuz, kim yormuyor ki? Buna rağmen bir şeylerin yanlış gittiğini düşünüyorsunuz. Ona ödül veriyorsunuz ama işe yaramıyor, neden dersiniz? Dr. Özgür Bolat, ödülün yaratıcılığı neden olumsuz etkilediğini, motivasyonu nasıl düşürdüğünü anlatıyor ve mutlu/başarılı bir çocuğun nasıl yetiştirileceğinin ipuçlarını veriyor. Kılavuz niteliğindeki bu kitabı okuduğunuzda mutlu, özgüvenli, sorumluluk sahibi ve başarılı bir çocuk yetiştirmek için önemli bir adım atmış olacak, çocuğunuzla ilişkinizde anlamlı değişiklikler yaşayacaksınız.

 

Casus
Paulo Coelho / Çeviren: Emrah İmre / Can Yayınları / 16 TL
“Yanlış devirde doğmuş bir kadınım ben, hiçbir şey düzeltemez bunu. Gelecekte hatırlanacak mıyım, bilmiyorum ama şayet hatırlanırsam mağdur bir kadın olarak değil, cesur adımlar atmış ve ödemesi gereken bedeli korkmadan ödemiş biri olarak görülmek istiyorum.” Bu sözler 20’nci yüzyıl başında casuslukla suçlanarak idama mahkûm edilen Mata Hari’ye ait. Yazar Paulo Coelho, Mata Hari ve avukatı arasındaki yazışmalardan yola çıkarak yazdığı kitapta, olağanüstü bir kişiliği roman kahramanına dönüştürüyor.

 

Süperpoze / Bir Kuantum Romanı
David Walton Walton / Çeviren: Kıvanç Güney / April Yayıncılık / 22 TL
Mutlu bir aile hayatına, güzel çocuklara sahipsiniz. Gece yarısı kapınıza dayanan eski bir arkadaşınız, size kuantumun dünyanın kapılarını araladığından bahsediyor ve sabah ölü bulunuyor. Öldürüldüğü odada sizin parmak izleriniz, DNA’nız var. Ayakkabınızda arkadaşınızın kanı. Tek şüpheli sizsiniz. Oysa siz, masum olduğunuza eminsiniz. Ne olacak şimdi? Merak ettiyseniz okuyun. Wall Street Journal’da çıkan değerlendirmeye göre, “Bilimkurgu böyle olmalı!”

 

Devletin Başı
Andrew Marr / Çeviren: Mehmet Gürsel / Yapı Kredi Yayınları / 25 TL
Polisiye sevenler için sürükleyici, karanlık ve komik bir gerilim kitabı ‘Devletin Başı’. Tanıtımındaki cümleyi ilginç olması nedeniyle sayfamıza taşıyalım: “Machiavelli’yi bile mezarında ters döndürecek türden, son derece gözü pek bir komplo, Brexit hakkında yazılmış ilk gerilim romanı. Olay, halk oylamasından üç gün önce olur. Birleşik Krallık’ın Avrupa’daki geleceği sallantıdadır. Perde arkasında çalışan son derece kararlı bir grup, sonucun kendi lehlerine çıkmasını garantilemek için her şeyi göze alır, cinayeti bile…

 

Hz. Ali ve Fatma/Aşkın Meali
Sinan Yağmur / Kapı Yayınları / 13.40 TL
“Ali hep sevdi, coşkuyla sevdi. Aşk ile sevdi Fatma Zehra’sını. Kalan ömrü eninde sonunda bir ‘veda’ya sığdırılmış bir kadının gözlerinden yükselen dumanın dilini hiçbir söz çözemez!” Bu kadar kutsal bir aşkın izinden gitmeye ne dersiniz? Sinan Yağmur, yeni romanı Hazreti Ali ve Fatma-Aşkın Meali’nde Hazreti Ali ve Fatma’nın iman dolu aşklarını heyecanlı bir dille anlatıyor.

TEMPO

Diğer Yazılar

Önce Obje Vardı MAYIS 2016

Mutlu yıllar Miss Monroe!

O, doğum günü şarkısına bile erotizm katabilen tek yıldız. Ömrü incecik ruhunun yaralarını sarmakla geçmiş hassas bir peri. Ne Elizabeth Taylor gibi pırlantalara sarılan bir diva, ne Sophia Loren gibi ana kraliçe. Mesleği boyunca hak ettiği saygıyı görmeyen, milyonların gönlünü fethederken kendi kalbinin parçalarını toparlayamayan yalnız bir kadın. Marilyn Monroe'nun 90'ıncı doğum gününde ona "İyi ki doğdun" demek için çok sebebimiz var.

DEVAMINI OKU
Önce Obje Vardı ARALIK 2015

‘Star Wars’ nasıl bir külte dönüştü?

Film şirketi 20th Century-Fox, hiçbir yıldız oyuncusu olmayan, seks sahneleri içermeyen bir filme milyon dolarlar yatırıyordu yatırmasına ama adını bile sevmemişti aslında. Kendisine inanmayan herkese inat, sinemanın en büyük destanına dönüşen 'Star Wars', 38 yıl sonra hayranlarını hâlâ bir çocuk gibi heyecanlandırabiliyor. Serinin, bu ay vizyona girecek yedinci bölümü öncesi, fenomenin kaynağına, 1970’lere dönme vakti.

DEVAMINI OKU
Önce Obje Vardı AĞUSTOS 2016

El işçiliği ve modanın detoksu

Terör saldırıları modayı nasıl şekillendiriyor, kendimizi koruma isteğimiz kıyafetlerimize nasıl yansıyor, akıllı telefonlarımız dokunma hissimizde ne tür eksikliklere yol açıyor? Tüm bu soruların cevaplarının Gucci, Alexander McQueen, D&G gibi markaların sonbahar-kış koleksiyonlarındaki nakışlarla, el işi süslemeleriyle ne ilgisi var? Tasarımcı Özlem Süer, teknoloji çağında el işinin bu kadar ilgi görmesinin nedenini dünya gündemi ekseninde değerlendirdi.

DEVAMINI OKU