YÜZLER

Özgürlük yürüyüşü

Bundan 100 yıl önce, şıkır şıkır giyinmiş hanımlar, ellerinde pankartlar, sokaklarda oy hakkı için mücadele ediyor, yaka paça gözaltına alınıyorlardı. Savaş zamanları işgücü olarak kıymete bindilerse de, erkekler geri dönünce yine ev kadını olmaları istendi. Kadınların sesi artık her zamankinden gür çıkıyor ama bu uzun, zorlu ve bazen de eğlenceli yürüyüş hâlâ bitmedi.

Özlem Numanoğlu

1913
Eylem öncesi
Kadınların seçme ve seçilme hakkını savunan Süfrajet hareketi, 20'nci yüzyılın başında İngiltere ve ABD'de pek çok eyleme imza attı. Fotoğraftaki öncü aktivistler, New York'taki Wall Street eylemi öncesi poz veriyor. Bez çantalarındaki yazılar, kadınlara oy hakkı talep ediyor.

 


 

1914
Kuşaktan kuşağa
Güncel versiyonlarına aşina olduğumuz bu manzaranın uzun bir geçmişi var. Polis engeline takılan bu kadın, Londra'da Buckingham Sarayı'nın önünde kadınlara seçme hakkı verilmesini talep ediyor.

 


  

 

1928
Motosikletli golfçü
1800'lerin sonlarında, orta sınıftan kadınlar yavaş yavaş direksiyon başına geçmeye başladı. Fakat 1940'lara kadar kadın şoförler pek yaygın değildi. Hele ki, 1920'lerde motosiklete binmiş bir kadın, kesinlikle sıradışı bir figürdü. O dönemde, ayak bileklerine inen eteklerin devri de kapanıyordu.

 


  

1929
Erkek sporu mu?
Boks dersi alan İngiliz dansçılar, kalıplara meydan okuyor.

 


  

1933
Sovyet usulü güzelleşme yöntemi
Rus kadınlar, Sovyet dönemi Moskova'sında bir kuaför salonunda.

 


  

1930
Türkiye'de oy
veren ilk kadınlar
Kadının seçme ve seçilme hakkı kimi Avrupa ülkelerinde hâlâ tartışma konusuyken, Mustafa Kemal yönetimindeki hükümet, kadınlara önce seçme, sonra da seçilme hakkını tanıdı. Kadınlar ilk kez, 1930'daki belediye seçimlerinde oy kullandı.

 


 

1942
Savaş dönemi
II. Dünya Savaşı'yla beraber, kadınlar savaş sanayiinde önemli bir işgücü haline geldi. Kare, Kaliforniya Long Beach'teki Douglas Aircraft Company'de çekilmiş. Kadın işçiler, C-47 kargo uçağı üzerinde çalışıyor.

 


 

1957
Savaş sonrası imaj
1950'lerde ABD'den tüm dünyaya pompalanan ideal kadın portresi, kendisini evine, eşine, çocuklarına adamış ve bundan mutluluk duyan bir ev kadınıydı. 1950'lere damgasını vuran bu gibi kareler, 1960'larda dramatik şekilde değişti.

 


 

1969
Çicek çocukların devrimi
1950'lerde hayal bile edilemeyen bu görüntü, 1960'ların ortasında başlayan hippie hareketiyle olağanlaştı. Fotoğraftaki, bugün 70'lerinde olması muhtemel genç kadın, İngiltere'deki bir festivalden bize dönemin ruhunu anlatıyor.

 


 

 

1970
Kürtaj yaptırma hakkı
Kadın Özgürleşmesi Hareketi'nin Washington'daki bir temsilcisi soruyor: "Hamile kalan siz olsaydınız, biraz daha dikkatli olur muydunuz?" 1973 tarihli bir yüksek mahkeme kararına kadar, ABD'nin bazı eyaletlerinde kürtaj hakkı yoktu.

 


  

1980’ler
Abartı seven kadınlar
1960 ve 70'lerin cinsel özgürlükçü dalgası 1980'lerde duruldu. 1984 tarihli 'Like a Virgin' albümüyle Madonna seksüel özgürlüğün bayraktarlığını üstlendi. O dönemin sembol ismi olan yıldız, abartılı tarzıyla da 1980'leri derinden etkiledi.

 


 

1990’lar
Süper kadınlar
1990'larda dünyanın yeni hâkimi, süpermodellerdi. Aşırı süs püsün yerini, doğal güzellik aldı. Ne var ki, modellerin kusursuz imajları zaman içinde sıradan kadının kâbusuna dönüştü. Herb Ritts'in ikonik karesi o dönemden.

 


  

2012
Mücadele veren kadınlar
15 yaşındayken Pakistan'da Taliban tarafından vurulan genç aktivist Malala Yusufzay, dünyanın dikkatini, 21'inci yüzyılda hâlâ eğitim gibi temel haklardan mahrum bırakılan kadınlara çekti. 2014 yılında Nobel Barış Ödülü'nü kazanan Malala, kadınların uzun özgürlük yürüyüşünün günümüzdeki en önemli figürlerinden biri.

 


 

TEMPO

Diğer Yazılar

Önce Obje Vardı EKİM 2015

Zamanın Ötesine Geçen Panter

1914’ten bu yana stil tanrıçalarının taptığı ikon o. Yaşam öpücüğünü Cartier’nin efsanevi tasarımcısı Jeanne ToussaInt’den alan vahşi kedi, hâlâ güçlü, bağımsız, seksi kadınların izinde ilerliyor. Hikâyesi her daim anlatılmaya değer.

DEVAMINI OKU
Önce Obje Vardı KASIM 2016

Çağdaş sanatın beklenen anı: Contemporary İstanbul

Contemporary İstanbul 11’inci kez sanatseverlerle buluşuyor. Fuar, 3-6 Kasım tarihleri arasında Lütfi Kırdar Rumeli Salonu ve İstanbul Kongre Merkezi’nde ziyarete açık olacak. Bu yıl 19 ülkeden 70 galeri ve 520 sanatçının toplam bin 50 eserle katılacağı Contemporary İstanbul, MOMART’ın raporuna göre katılımcı sayısı en çok artış gösteren fuar olma özelliğini taşıyor. Yalnız Türkiye’de değil, dünyada da büyük merakla takip edilen Contemporary İstanbul 2016’nın çarpıcı işlerinden bazılarını sizler için derledik.

DEVAMINI OKU
Önce Obje Vardı OCAK 2016

İki Amerika’nın Hikâyesi

Yüzyılın ortasında, ABD'deki Avrupa kökenli beyazlar, nüfusları yüzde 50'nin altına ineceği için azınlık durumuna düşecek. Donald Trump’ın ‘Müslümanların Amerika’ya girmesine yasak koyma’ teklifinin peşine kitleleri takmasının sebebi, bu değişim dalgasının yarattığı korku. Politikacının akıl dışı açıklamasına en büyük tepkinin Amerika’nın hukuk, politika ve akademi çevrelerinden gelmesinin sebebi ise açık; Trump Müslümanlara değil, ABD’yi ABD yapan değerlere meydan okuyor.

DEVAMINI OKU