STİL

Bir Yatırım Olarak Çanta

Günümüz moda dünyasının en önemli arzu nesneleri, ‘lüks çantalar’ sadece birer stil göstergesi değil. Onlar aynı zamanda önemli birer yatırım aracı. İngiliz moda editörü Lisa Armstrong, Hermès modellerini tutkunlarına ulaştıran İngiliz iş kadını Nicola Robinson’dan alıntılarla, çantanın tıpkı mücevher ve şarap gibi yatırım aracına dönüşmesini anlatıyor.

Lisa Armstrong

Bugünlerde, siyah ya da bej deri bir Kelly 5 bin pound'dan fazla. Bu, 1992'den bugüne yüzde 300'lük artış demek.

Bundan yıllar önce, yeni moda editörü olduğum yıllarda, kısacık bir anlığına kendime bir Hermès Kelly çanta almayı düşündüm; sonra fiyatına baktım: 1700 pound’du. Bir daha bu fikri aklımdan geçirmemeye karar verdim.

Nasıl oluyor da, büyükannenizin bile burun kıvıracağı kadar sıkıcı görünen bir çanta, ikinci el bir otomobilden daha pahalı olabiliyor?

40 yaşıma geldiğimde bile (teknik olarak büyükanne olabilecek yaştaydım) almamak için direndim. Hermès çantaları sarmalayan Grace Kelly ve Jane Birkin efsanelerine kulağımı tıkayıp ev kredimi ödemeye odaklanmaya çalıştım.

36 yaşında stilistlikten, kişisel alışveriş danışmanlığına geçen zarif Nicola Robinson, Burberry ve Alexander McQueen'in satış departmanında çalıştıktan sonra şimdi Hermès çantaların satışıyla ilgileniyor. 20 santimetrelik, altın kasalı, elektrik mavisi nadir bir Kelly mi arıyorsunuz? Robinson kısa süre önce onu buldu ve 28 bin pound'a sattı. Siyah timsah derisi 2011 sınırlı üretim bir Birkin'siz yaşayamayacağınızı mı düşünüyorsunuz? Onu da kısa zaman önce 70 bin pound'a sattı.

Robinson'ı, Primrose Hill'deki evinde ziyaret ettiğimde, geniş gri bir pufun üstünde yaklaşık bir düzine yeni, ikinci el, Hermès Kelly, Birkin ve Constance çanta duruyordu. Aralarında bir de inanılmaz şık 'vert foncé' (şişe yeşili) timsah derisi Kelly vardı. Etiketi 34 bin pound'u gösteriyordu. Bu, 20 yıl önce ödemeye kıyamadığım sıkıcı siyah Kelly'nin fiyatının neredeyse 20 katıydı. Ev kredimin bana kazandırdığı yatırımdan çok daha kârlı olabileceği kesin. Öte yandan ben evimde yaşayabiliyorum fakat bu çantaya küçük bir laptop bile zor sığar. Ama konunun boyutla ilgisi yok ya da mantıkla. Robinson'un iki yıl önce 16 bin pound’a sattığı bir rafya Kelly, bugün 33 bine alıcı buldu.

Hermès, kaliteden ödün vermeyerek deri aksesuarda altın standardı elinde tutuyor. Hâlâ Paris'te elde yapılıyorlar ve mağazalarından birine girdiğinizde şirketin size hemen bir çanta ulaştırmak için hiç de acelesi olmadığını hissediyorsunuz. Sınırlı üretimler, sipariş tasarımlar, bir kez üretilen renkler ve deriler (yerini Epsom derisine bırakan Courchevel derisi gibi), her şey, Robinson'ın dediği gibi "Artık yenisi alınamayacak, bir partiye gittiğinizde kolunuzda olursa herkesin nereden bulduğunuzu soracağı" ürünler. Elinde kocaman, özel yapım Birkin'iyle ağır ağır yürüyen Kim Kardashian'ın gözlerinizin akmasına sebep olacak kadar çirkin görüntüsü bile, bu çantaların klas havasının dağılmasına yetmiyor.

Hermès Kelly, Birkin ve Costance'ler, tıpkı şarap, kitap ve mücevher gibi artık önemli yatırım araçları. Fakat elmaslardan farklı olarak, Hermès'lerin kullanıldıkça değeri düşüyor. "Fiyatlar dramatik ölçüde düşüyor" diyor Robinson, "Tabii nasıl kullandığınız da çok etkili."

Hermès'in bir çanta spa'sı var (gerçekten). Yorgun ve yıpranmış Kelly'leri kendine getiriyor. Ama onun da büyüsü bir yere kadar. Hermès tutkunları için çantayı eskitmek pek de görülen bir dert değil; çünkü, genellikle o kadar çok modele sahip oluyorlar ki, her birini yalnızca bir kere kullanıyorlar. Robinson'un kişisel tutkusu timsah derisi Birkin'ler. Kendisine ait yaklaşık 10 modeli var. Ama günlük kullanım için Bottega Veneta tercih ediyor. "Eğer arkadaşlarımla bir şeyler içmeye gidiyorsam asla Birkin'imi almıyorum" diyor.

Müşterileri Robinson'u evinde ya da web sitesi maialuxury.com'da ziyaret ediyor. Buradan Robinson tarafından tasarlanan yakut, zümrüt ve pırlanta çanta süslerinden de alabiliyorlar. Hermès için dünya çapında öyle bir çılgınlık yaşanıyor ki, Christie's ve Sotheby's bir tanesini ellerine geçirmek için sürekli sırada. Tartışmasız, Robinson'un elindekiler en değerliler arasında. Christie's koleksiyonundaki çantaları bir ile beş arası değerlendiriyor. Robinson yalnızca en üst seviyeyle ilgileniyor. 'Karakter katan' çizikler ya da 'belli belirsiz lekeler' ona göre değil. Çantaları elinde tutarken beyaz pamuk eldivenler giyiyor.

Müşterileri de normalde ikinci el fikrinden hoşlanmayan kadınlar. Hong Kong'un lüks alışveriş zinciri Lane Crawford, elindeki 100 çantayı satması için onu davet ettiğinde teklife temkinli yaklaşmış. "Çinli müşteri vintage almaz. Ama başka şehirlerden binlerce müşteri geldi ve çantalar birkaç saatte tükendi" diye anlatıyor.

Robinson'u 10 saatlik bir uçuşa ikna edecek büyüklükte bir talep bu. Ortadoğu prensesleri, ünlü Fransız aktrisler ve rock yıldızları çantalarını satmak için Robinson'la temasa geçiyor. "Bazen yalnızca yeni çantalara yer açmak istediklerinden, bazen de nakde ihtiyaç duyduklarından satıyorlar" diyor.

Bir çantanın yaşını belirlemek zor değil. Her yıl Hermès, çanta sapının arkasına küçük bir harf yerleştiriyor. A ile başlayıp alfabetik sırayla devam ediyor. Z'ye geldiğinde başa dönüyor. Bu sefer harf yuvarlak ya da kare çerçeve içine alınarak üretildiği 10 yıl belirleniyor. Robinson, özellikle sahte çantalar için de ekstra dikkatli davranıyor. Aynı zamanda profesyonel Hermès sahtecilik eksperlerinden de yardım alıyor. "Bir polisiye karakteri gibi yani" deyince gülüyor. Bu işle uğraştığı süre boyunca, insan doğası hakkında çok şey öğrenmiş, hepsi de iyi sayılmaz: "İnsanlar bir çanta için epey delirebiliyor."


YATIRIMA NASIL DÖNÜŞTÜREBİLİRSİNİZ?

 

  
Seçiminizi akıllıca yapın. "Hermès her zaman siyah ya da camel Birkin'ler üretecektir. Buna yalnızca yatırım olarak yaklaşıyorsanız, sıradışı bir renk ve deri modeli tercih edin" diyor Robinson.

Çantanızı sevin ve onun kurallarına uyun. Kaliteli deri kremleriyle cilalayın. Her zaman tozdan koruyan kılıfında saklayın. Kılıfın içine grafon kâğıdı doldurun.

Gün ışığıyla teması minimuma indirin. Deri ışıkta aynı insan cildi gibi çatlar ve solar. Her zaman yağmurdan koruyun.

Hiçbir zaman çantanızı yere koymayın. Bu yıpranmış köşelere sebep olur. İtalya'da her düzgün garson çantanız için size bir sandalye getirecektir.

Çantanızda asla sıvı dolu şişe ya da kalem taşımayın.

 

 Hermès Birkin 25, turuncu Paladyum detaylı parlak timsah derisi Birkin modeli, koleksiyonerler için az bulunur bir parça.
Robinson'ın sitesinde, "Gece ve gündüz kullanabilirsiniz" diye not düşülmüş.Hermès Kelly 20, şişe yeşili 20 santimetrelik bu timsah derisi Kelly, lüks çanta dünyasının en önemli yıldızlarından.
Çünkü Hermès artık bu modeli üretmiyor. Bu da kendisini her geçen yıl daha kıymetli kılıyor.Hermès Constance 23, koyu kırmızı Az bulunur kertenkele derisinden çanta, klasik Hermès zevkini yansıtıyor.
Constance hemen her kıyafetle kombinlenebiliyor.


Hermès Kelly 20, elektrik mavisi Nadir bulunan elektrik mavisi, altın kasalı vintage bir Kelly modeli...
Böyle bir hazineye sahipseniz, renginden dolayı ona daha da özenli davranmak zorundasınız.


Nicola Robinson ile tanışın Dünyanın en önemli Hermès avcılarından biri olan İngiliz Nicola Robinson, topladığı ürünleri kendi internet sitesinde satışa çıkarıyor.