SANAT & TASARIM

“Bütün kadınlar meydan okur”

Kuşağının en yaratıcı sanatçılarından İnci Eviner’in kadınları böyle; mağdur değil, mağrur. İstanbul Modern’in yaşayan bir kadın sanatçının retrospektif sergisini ilk kez onun için düzenlemesinin bir nedeni de bu yaklaşımı. 23 Ekim’e kadar sürecek 'İçinde Kim Var?' başlıklı sergide 30 yıllık birikimini gözler önüne seren Eviner, çizgilerinin yolculuğunu anlatırken, “Politika sanatın tam kalbinde” diyor.

Eren Başağan / Fotoğraflar: Altan Aykan

Sıradışı retrospektif
İnci Eviner'in İstanbul Modern geçici sergiler salonunda yer alan 'İçinde Kim Var' retrospektifi kronolojik olmayan düzeniyle farklı.

 

Sergi açmak her sanatçı için heyecan vericidir ama herhalde kendisi için retrospektif bir serginin düzenlenmesi bambaşka bir duygu uyandırır. ‘İçinde Kim Var?’ sizin için nasıl bir anlam taşıyor?
Her şeyden önce geriye dönüp 30 yıla yakın bir sürece baktım. Hazırlık aşamasında benim bile unuttuğum pek çok desenle karşılaştım. Farklı bir okuma çıktı ortaya. Bir kere eski ve yeni işlerim arasında içten içe inanılmaz bağlar olduğunu gördüm. Belli imgeler ısrarla oradan oraya taşınmış, çeşitli şekillerde görünmüş ama hiçbir zaman yok olmamış. Fallusu olan, yüzü kapanmış ve boşlukta gezinen "Mülteci" dediğim kadınlar uzun zamandır zaten desenlerimde yerlerini almışlar. Onları unutmuşum. Yakın tarihte yaptığım işleri hazırlayan önceki çalışmalarımı, eski ve yeni işlerimin iç içe geçtiğini görmek ilginç oldu. Bir bakıma da sevindirici. Kopma noktalarımı yeniden fark ettim.

Nelerdi bunlar?
Batı sanatının ağırlığından kurtulduğum zaman birden bire dünyanın önümde çok daha zengin bir malzemeyle açıldığını görmüştüm. 1980 sonrasıydı. Birçok sanatçı kendi içimize kapanmış çalışırken Aziz Nesin’in eğitim kuruluşu Ekin-Bilar bir araya geldiğimiz yerlerden biriydi. Hayatta pek karşılığımız yoktu. Burada birbirimize tutunuyorduk. Bilar’da pek çok felsefeci, psikiyatrist bir çeşit özgür üniversite içinde dersler veriyordu. Ali Akay onlardan biriydi. Onun yaptığı Deleuze, Guattari, Foucault çevirileriyle tanıştım ve ufkum açıldı.

Ne açıdan etkilediler sizi?
Yaptığım işlerde iki boyut var. Birincisi, entelektüel arka plan benim için çok önemli; çoğunlukla edebiyattan ve felsefeden besleniyorum. İkincisi, her zaman zihnimden, duygularımdan, düşüncelerimden kaynaklanan samimi bir akış, bir ifade bulmaya çalışıyorum. Orada hayaller, bilinçaltı ve rasyonel olmayan her şey işin içine giriyor. Bu iki alanı çok dengeli bir şekilde götürmeye uğraştım hep. Yapıtlarım, çocukluğumdan beri kişisel olanla toplumsal olanın aynı anda, birbirleriyle örtüştükleri ve çarpıştıkları alanlarda ortaya çıkıyor. Toplumsal meselelere benim varlık alanımdan bir akış söz konusu. Dolayısıyla bu sergi, kırılma noktalarımdan itibaren bütüncül başka bir resim çıkardı ortaya. Sergi alanına yerleştirilen iki platform da bu bütüncül bakışı mümkün kılıyor. Böylece çalışmalarımı tek tek algılayabildiğimiz gibi, tek bir yapıt olarak da kavrayabiliyoruz.

Gerçekten serginin kurgusu epey farklı. Kronolojik bir akış yok; izleyici geçmiş ile şimdiyi aynı anda görüyor. Bunu özellikle mi tercih ettiniz?
Evet kronolojik değil, çünkü hayattayım ve üretmeye devam ediyorum. Burada 15-20 sene önce yapmış olduğum bir işi bugünün şartları ve bakış açısı içerisinde yeniden sahneliyorum. Sergiyi hazırlarken, çalışmalarımın birbirleriyle ilişkilerini, yarattıkları olası hikâyeleri izleyici için açık uçlu bırakmak istedik, onun kendi arayışını sürdürmesini arzu ettik. Çünkü sanatçı ne kadar sorumluluk yükleniyorsa, izleyici de yüklenmeli. Bu sergide kolaycılık yok (gülümsüyor).

 

Sergiden bir seçme (Soldan saat yönünde)
Ulusal Zindelik (2013), Derisiz (1996), Evden Kaçan Kızlar (2015), Gövde Coğrafyası (1995), Duvar Dibi (2005).

 

"İŞLERİMİN BİR KISMI ÇÖPE GİDEBİLİR"
Eserleri serginin küratörü Levent Çalıkoğlu ile birlikte mi seçtiniz?
Evet, hepsine Levent ile karar verdik. Bütün işler ortaya döküldü. Bu arada belli dönemleri yırtıp atma zevkine ulaştım; bazı işlerimi yok ettim. Mesela kendime güvenimi kaybettiğim zor zamanlarda, 1980 sonrası dönemdeki üretimlerimle aramda tam yerine oturmayan bir ilişki hep vardı. Onların çoğu gitti.

Bir çeşit otosansür yaptığınız duygusuna kapılmadınız mı peki?
Hayır. Bu hayatla ilgili bir şey sanıyorum. Anladığım kadarıyla o sıralar hayata çok tutunamamışım. Karamsar dönemlerdi ama karamsarlığımın sanatsal ifadesinde de bir tıkanıklık varmış ya da benim olgunlaşma, büyüme, hayatla hesaplaşmamda bir şeyler aksamış. Bunları temizlemek hoşuma gitti. Bir sanatçının yaptığı her şey çok kıymetli olacak diye bir şey yok. Bir kısmı çöpe gidebilir. Ama bazı işleri çıkarırken, bazılarını daha çok vurguladım.

Hangilerini?
Bazı desenlerim 30 sene önce çizmiş olmama rağmen hiç eskimemiş, taze kalmışlar. Bugünkü işlerimin de arka planını oluşturuyorlar. Annelikle, doğurmakla, kadın oluşla ilgili, basit fakat yoğun desenler bunlar.

Aciliyet duygusu mu derinlik mi?
Yani son tezahürünü Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Anneliği reddeden kadın eksiktir, yarımdır” sözlerinde bulan kadınlara atfedilen ‘görev’ler… Bu tema hiç eskimeyecek gibi görünüyor.
Evet, her zaman güncelliğini koruyor. Bu sorunların felsefi, düşünsel sosyolojik boyutunu ne kadar tartışırsak tartışalım, hiçbir zaman çözüme ulaşması mümkün değil gibi hissetmeye başladım. Zaten geldiğimiz aileler, geçmişten taşıdığımız yüklerimiz, hayattaki mücadelelerimiz bir yana iktidarın hiç elini çekmediği bir alandan bahsediyoruz. O alanı sürekli yeniden işgal ederek özgür olmaya çalışıyoruz. Dolayısıyla hem çok içsel hem bireysel hem de toplumsal olarak bu yaklaşımın benim 30 yıllık sanat hayatımda hep kaldığını, hiç eskimediğini görüyorum.

İşlerinizde kadınlar hep hareket halinde. Bu imgenin kaynağı ne?
Kadın, sanat tarihinde yüzyıllarca hep bir imge olmuş. Onu imge olmaktan kurtaracak ve politik özne yapacak stratejilere ihtiyacım vardı. Çünkü hem hayat boyu gördüğümüz hem sanat tarihinden bildiğimiz üzere kadının hep, kendisinin seçmediği, erkek egemen toplum tarafından ona uygun görülmüş bir imgesi var. Hepimiz bunu taşıyoruz sırtımızda. Çalışmalarımdaki sürekli hareket, kadının üzerine yapışmış bütün simgeler, alegoriler, imgelerle mücadele halini gösteriyor. Başından sonuna çok keskin ve belirgin bir hikâye yok işlerimde. Küçük, yarım kalmış fragmanlarla sürekli hareket eden figürler var ve bunlar arayışı, enerjiyi sürdürüyor. Böylece belli bir anlamın, içine sıkışmadan, kimliği sürekli yeniden üretmek olanaklı hale geliyor.

Peki kadın hareketinin içinde yer alıyor musunuz?
Kadın hareketini de yakından takip ediyorum ama aciliyet duygusuyla hareket etmek istemiyorum. Belli bir mesafede kalıp, daha derin bir şey yakalamak istiyorum. Çünkü aciliyetten kaynaklanan panik duygusu sanatçıların bazen karikatürü andıran, kaba ve klişe şeyler üretmesine neden olabiliyor. Ben belki birkaç kuşağı birden içimde barındırdığım için daha derin ve farklı bir yerden bakmak istiyorum. İşlerimin kendini tek bir sözle özetlemesini istemem; düşündükçe ve içine girdikçe kendini izleyiciyle sürdürmesini ve onun zihninde gelişmeye devam etmesini arzu ederim.

 

Çocukluğa dair
Retrospektifte Eviner'in 2006 tarihli 'Çerçevelenmiş Çocukluk' serisi de yer alıyor.

 

“SANAT ÖZGÜRLÜĞÜ ARAMANIN YOLU”
Bu anlamda politika işlerinizin odağında.
Evet. İktidarla çatışma bütün işlerimde görülebilir. O döner dolaşır azalıp çoğalır, başarısızlık haline girer, çok eğlenceli durumlardan hüzne evrilir. Ama sürekli tekrarlarla belli temalar hiç eskimez. Politikadan kopmak mümkün değil. O sanatın tam kalbinde tabii ki.
Kâğıt, tuval, animasyon, fotoğraf, videolar… Materyal çeşitliliği sanatınızı nasıl etkiliyor?
Öncelikle her şeye çizerek başlıyorum. Bu çok eski bir alışkanlığım. Bu aşamada kullandığım malzemeler de çok basit; çini mürekkebi, kalem, kâğıt, çizim defterleri vb. Çizerken fikirler oluşuyor. Mesela video işlerime de desen çizerek başlıyorum, sonra oyuncular, sahneleme gibi şeyler ekleniyor. Çalışma her evrede değişebiliyor. Başlarken sonuçta ne çıkacağını net olarak görmüyorum; görmek de istemiyorum.

İşlerinizin teatral bir yanı da var.
Sahneleme fikri çok hoşuma gidiyor. Bunu bir üretim alanı olarak görüyorum. Öğretmek, yapmak, yaratmak, hayatın kendisi, ben, sen… Bütün bunların iç içe geçtiği bir metot benim için sanat. Hem kendi yaşamım hem de hayatla hesabım içinde sürekli bir karşılaşma anı.

Şöyle bir cümleniz var: Aslında dünyaya meydan okumak istiyorum. İnci Eviner’in sanatının temelini galiba bu cümle özetliyor.
Evet, bütün kadınlar benim videolarımda meydan okur. Hiçbir zaman kadını mağdur göstermem. Yaralar vardır, acılar vardır; mağduriyet yoktur. Mağduru, eziği, ezilmişi oynamak kolay. Sanat, özgürlüğü aramanın yoluysa, o da doğal olarak meydan okumakla sonuçlanacaktır. Mağduriyeti işleyip, özgürlüklerden söz edemeyiz. İktidarın baskısına rağmen, kadının kendi üzerindeki bilinci nasıl gelişiyor, kendimiz nasıl bir kimliğe, aidiyete doğru evriliyoruz, kadınlıkla bu toplumda nasıl başa çıkıyoruz bunlara bakıyorum.

 

 

TEMPO

Diğer Yazılar

Önce Obje Vardı TEMMUZ 2016

“Dünyaya korkmaya değil, yaşamaya geldik”

Sihirbazın şapkasından çıkan renkli mendiller misali, Demet Evgar’ın iri yeşil gözlerinin ardında yatan kadınlar da uçsuz bucaksız. Şimdi bu kadınlara saygı duruşu niteliğinde bir karakterle dünyanın en prestijli tiyatro festivallerinden Avignon Off’da. Pangar Tiyatro Topluluğu’nun ‘Kozalar’ oyununda korkularıyla kendini yaşamdan mahrum eden birini canlandırıyor. Ama Evgar korkusuz. Ona göre yapmak zorunda olduğumuz tek şey yaşamak.

DEVAMINI OKU
Önce Obje Vardı EKİM 2016

Barış sembolü nereden geliyor?

Barış ortamını her daim hissedemesek de, barış simgesine gayet aşinayız. Yarım yüzyılı aşkın süredir tüm dünyada ne olduğu anlaşılan, bize aynı anlamı ifade eden bir barış sembolü var. Bu sembolle özdeşleşen John Lennon, Bob Marley gibi isimler olduğu gibi günümüzde onu dövme olarak taşıyan Lady Gaga gibi ünlüler de var. Peki barış sembolü nasıl bulundu, ne ifade ediyor?

DEVAMINI OKU
Önce Obje Vardı AĞUSTOS 2016

Zafer Algöz: “Erkekler 55’inde adam olur”

Fel fecir okuyan gözleriyle her daim biraz hilebaz, biraz yanar döner, ama son noktada hep yanınızda... Komedi filmlerinin, tiyatro oyunlarının vazgeçilmez ismi Zafer Algöz, konu mizah olunca her kılığa giriyor. Hatta son dizisi ‘Hayatımın Aşkı’nda 30’luk özentisi 60’lık eski koca karakteriyle ortalığı kasıp kavuruyor. Karamsarlığa sürüklendiğimiz bu günlerde bir araya geldiğimiz Algöz ile gündemden girdik, içinden çıkılması zor yaş konusuna daldık, sonra da hem Cem hem de Can Yılmaz’ın kulaklarını çınlattık.

DEVAMINI OKU