DOLCE VITA

Gore Vidal’ın skandal sarayı

En sadık ziyaretçilerinden biri Prenses Margaret idi. Susan Sarandon, hayatının sürprizini bu evde öğrendi. Rudolf Nureyev son günlerini burada geçirdi. Hillary Clinton konuk oldu. 'Kent ve Tuz' romanıyla, ABD’nin eşcinsellikle ilk kez gerçek anlamda yüzleşmesini sağlayan usta yazar Gore Vidal’ın İtalya’daki evi La Rondinaia satılıyor. 21 milyon dolarlık villayı özel kılan, konumu kadar pek çok ünlünün mahrem anılarıyla dolu olması.

Eren Başağan

Unutulmaz eserlerin yazıldığı oda
Amerikalı yazar Gore Vidal'ın, binin üzerinde kitabının olduğu çalışma odası bugün aynen korunuyor.

 

Bir evi arzu nesnesi kılan nedir? Konumu mu? Mesela Amalfi kıyılarındaki Ravello’da İtalya’nın en muhteşem manzaralarından birine sahip olması mı? Harika yüzme havuzu mu? Zarif parçalarla dekore edilmiş odaları, geniş ferah salonları mı? Kuş yuvasına benzer konumuyla mükemmel mahremiyet sağlaması mı? La Rondinaia’da bunların hepsi var ama onu şu ara dünyanın en çekici mülkü yapan ve 21 milyon dolara satışa çıkmasını sağlayan bunların hiçbiri değil. Tek nedeni eski sahibi: Amerikalı usta yazar, senarist, entelektüel, polemikçi, amatör tarihçi Gore Vidal.
Ana karakteri tenis hocası Jim Willard’ın üzerinden Amerikalıların homoseksüellikle ilk kez gerçekten yüzleşmesini sağlayan ‘Kent ve Tuz’ romanının sıradışı yazarı, Hollywood yıldızları, ünlüler, soylular, zenginler haresiyle çevrili ömrünün 33 yılını burada geçirdi.
İlk kez 1948’de, oyun yazarı Tennessee Williams ile ikinci el bir ordu cipine atlayıp keşfe çıktıkları Amalfi sahillerinde, Ravello’da buldu La Rondinaia’yı. Ama kasabanın hemen dışında -otomobille Amalfi’ye ulaşmak 10 dakika bile sürmüyor- uçurumun üzerinde, son derece sarp bir yamaca inşa edilmiş, bu nedenle de “Kuş yuvası” diye anılan bu mekânı satın alması yıllar sürdü. Defalarca gidip geldikten sonra, en nihayet 1972’de La Rondinaia, Gore Vidal’ın oldu. 1930’larda zengin İngiliz banker Sir Ernest William Beckett yani 2’nci Baron Grimthorpe tarafından yaptırılan La Rondinaia’yı istemesinin nedeni, klasik Roma planına sahip evin taş oyma şömineleri, renkli çinilerden yer döşemeleri, geniş süit odaları, avluları ama özellikle de olağanüstü deniz manzarasına açılan son derece büyük terasları değildi. Hatta zeytin, kestane, limon ve incir ağaçları, asma çardakları, mor salkımlar, begonviller ve servilerle dolu şahane bahçesi bile çok az rol oynadı. Asıl neden, erişilmesi zor konumuydu. Zira böylece Gore Vidal ile hayat arkadaşı Howard Austen burada rahat rahat çılgın partiler verip, ağırladıkları konuklarına sıradışı deneyimler yaşatabildiler. Yani mahremiyet ‘kuş yuvası’nın en kıymetli yanıydı. Nasıl olmasın? Aralarında Prenses Margaret, Andy Warhol, Paul Newman, Susan Sarandon, Imelda Marcos, Woody Harrelson, Mick ve Bianca Jagger, Jackie Kennedy Onassis, hatta Hillary Clinton’ın da yer aldığı upuzun ve hayli hassas bir konuk listesine sahiplerdi.

Ünlü ziyaretçiler
Kathleen Tynan, yönetmen Tony Richardson, Prenses Margaret, Gore Vidal ve Jack Nicholson aynı karede

 

PRENSES MARGARET’IN TEKNE SEFALARI
Muzır hikâyeler ve seks skandalları asla açıkça anlatılmadı ama yörenin yakışıklı gençlerinin de dahil olduğu eğlenceler kulaktan kulağa yayıldı. Gore için ‘kusursuz ev sahipliği’, konuklarının her gereksinimini karşılamak anlamına geliyordu. Yakın arkadaşı, birlikte Ravello’da çok vakit geçirip, sürekli mektuplaştığı Prenses Margaret için burası bir cennetti. Rivayete göre Vidal, prensesi iri yarı Ravello’lu gençlerle tekneye bindirip sabaha kadar süren mehtap sefasına gönderiyordu. O dönemleri yaşayan konukların ima dolu rivayetlerine göre Margaret bu uzun tekne gezilerinden ‘çok mutlu’ dönüyordu.

AIDS’TEN BUNALAN NUREYEV
Yalnız Prenses Margaret değil, ünlü balet Rudolph Nureyev de evin düzenli konuklarındandı. Positano civarına taşındığında sık sık Vidal ve Austen’ı ziyaret eder, AIDS’ten tükenmiş bedenini havuz kenarındaki şezlonglara zor atardı. ‘Point to Point Navigation’ adlı anı kitabında anlattığına göre Vidal, doktoruna mektup yazıp Nureyev’in kanının değiştirilmesini ister; bu işlem yapıldıktan sonra ünlü balet tekrar canlanır; hatta villadaki partilerde dans edip eğlenebilirdi. Yörenin yakışıklı, kaslı gençleri de partilerde mutlaka boy gösterirdi.

Soldan saat yönünde:
Gore Vidal'ın bir zamanlar terasında kahvaltı etmekten hoşlandığı villa, denizden 300 metre yukarıda konuşlanıyor.Nefes kesici Amalfi manzarası ayaklar altında, 1974. Ünlü sanatçı William Dunlap, Vidal'ın heykelini yapıyor. Gore Vidal, Mick ve Bianca Jagger çifti ile birlikte. Oyuncu Michael York da (ortada) villayı ziyaret edenlerden. Mick Jagger ve Prenses Margaret, villanın vazgeçilmez konuklarındandı.

 

SARANDON HAMİLE OLDUĞUNU ÖĞRENDİ
Hollywood’dan yakın dostları Paul Newman ve eşi Joanne Woodward ile Broadway sahnelerinde tanıştığı Susan Sarandon da La Rondinaia’nın gedikli konuklarıydı. Öyle ki, Susan Sarandon’ın hayatının en önemli olaylarından bazıları burada gerçekleşti. Örneğin İtalyan yönetmen Franco Amurri’den hamile kaldığını 1985’te burada öğrendi. Sonraları bunu şöyle anlatacaktı: “Eva’nın babasından hamile kalacağımı asla düşünmezdim ama La Rondinaia’da hamilelik testi yaptım. Bu bir mucizeydi. İlk öğrenen Gore oldu ve ‘Elbette bebeğine bütün arızalarını geçireceksin. Önemli olan tek şey işe yaramaları’ dedi. Sonraları hep Eva’ya havuzda hamile kaldığımı anlatıp durdu.” Meşhur havuz aslında evin orijinal parçası değildi. Yüzme havuzu, yüzme havuzu evi ve sauna, Gore Vidal’ın 'Lincoln' romanını yayımladığı 1984 yılında tamamlandı.

Yazarın yansıması
Villa la Rondinaia'nın salonu, ortancalardan değerli tablolara, ünlü dostlarının imzalı fotoğraflarının yer aldığı çerçevelere, sahibi Vidal'ın zevkini yansıtıyordu.

 

GÜÇ, LA RONDINAIA İLE OLSUN
Gore Vidal, ‘Lincoln’ romanının yanı sıra pek çok ünlü film senaryosunu, romanını ve tiyatro oyunlarını burada, bugün de aynen korunan çalışma odasında yazdı; Ulusal Kitap Ödülü’nü burada yaşarken kazandı. Tüm patırtılı partilere, debdebeye rağmen çalışmayı hiç bırakmadı. Çünkü onu karakterize eden en önemli özelliklerinden biri son derece hırslı oluşuydu. Her türlü iktidarı da severdi. Bu nedenle dostu gazeteci-yazar Christopher Hitchens’ın kendisinden “Ravello’nun Papa’sı” diye söz etmesinden hep hoşlandı, tıpkı Başkan John F. Kennedy ile eşi Jacqueline Kennedy’nin özel dostluğundan hoşlandığı, sonraları da 1994’te, ABD’nin first lady’si Hillary Clinton’ı ağırlamaktan mutluluk duyduğu gibi.
Elbette Ravello’daki villanın, zamanının kült mekânlarından biri haline gelmesinde, ‘United States of Amnesia’ belgeselinde “Hiçbir zaman televizyona çıkma ve cinsel ilişkiye girme şansını kaçırmadım” diyen Gore Vidal’ın olağanüstü ‘renkli’ hayatı önemli rol oynadı ama şimdi satışta olan villanın mayasında da ünlülere ev sahipliği yapmak var. Eski sahibi İngiliz banker Beckett’ın döneminde de villa, Greta Garbo’dan Truman Capote’ye, Virginia Woolf ve eşi Leonard’dan Orson Welles, Humphrey Bogart ve Gina Lollobrigida ve Joan Miró’ya pek çok önemli kişiyi ağırladı.
Bu nedenle, her ne kadar Gore Vidal, 2002’de Howard Austen’ın ölümünden hemen sonra villayı Ravello’nun yerlilerinden Palumbo ailesine satsa da La Rondinaia, ona ve şöhretli konuklarına ait izlerle dolu.

Soldan saat yönünde
Villanın salonunda iki çerçeveden biri Jacqueline Kennedy'ye, diğeri Greta Garbo'nun imzalı fotoğraflarına ayrılmış. Susan Sarandon Ravello'da, 1980. Vidal ve Jane Fonda birlikte katıldıkları bir ödül töreninde, 2011. Demokrat Parti'den Kongre üyeliğine aday adayı olan Vidal, bir yıl sonra ABD Başkanı seçilecek, dostu John F. Kennedy ile, 1960. Vidal'ın yakın arkadaşları Paul Newman ve eşi Joanne Woodward kendilerini Ravello'daki villaya götürecek teknede, 1980.