DOLCE VITA

Kaplankaya! İyilik sağlık...

Büyük cümleler, doz aşımı vaatler, her köşesinden şatafata mecbur kılan dayatmalar arasında yaşarken, sadeliğin limanına sığınmak istiyor insan. Saf güzelliği özlüyor. Kaplankaya CanyonRanch bunu sunuyor en başta.

Feryal Pere

Ege ruhunun getirdiği sağlık
ABD'nin dünyaca ünlü wellness merkezi CanyonRanch, Milas-Bodrum Havalimanı'na 25 kilometre uzaklıktaki Kaplankaya'da kurulan tesisle Ege kıyılarına "Merhaba" dedi. Merkezde evler ve otel bir arada.

Görkemli bir kara parçası, -ki Anadolu panteri yaşarmış vaktiyle, adını onlara selamdan almış- Ege'nin eşsiz sularına kavuşuyor. Karada durup eşsiz dolunaya mı dalmalı, günbatımında durmadan “Hayat ne güzelsin” mi demeli? Yoksa denizden, hiç dokunulmamış duygusu veren karaya mı bakmalı? Tercih zor!
Yüzlerce yıllık zeytinler, sakız ağaçları, çamlar, çınarlar, cevizler, Frenk incirleri... Elbette begonviller, narlar, özenle araya yerleşmiş morlar, sarılar, yeşiller... Bodrum-Güllük'ten tekneyle 20 dakika. İzmir'den gelirken, Didim yolundan Akbük'e sapıyorsunuz. Takır tukur kısacık bir süre ilerleyince, en basit tarifiyle kaymak gibi bir yola giriyorsunuz. İlk ipucu olabilir mi? Evet. Yol yükseldikçe nutkunuz tutuluyor. Ne güzel bir memleketimiz var. Memleketimiz, bizim, bizim... Ayıp olmasa Nazım'ı alet edeceğim, “Bir kısrak başı gibi uzanıyor Ege'ye” diye... Bu cümleyi kurmak, hele bugünlerde iyi geliyor.

ÖNYARGILARIM, SOBE!
Henüz evlere ve otele varmadık. İçimde o bildik endişe: Ya devasa bir otel kondurulduysa buraya da? Şaşırıyorsun: Girişe vardığında gördüğün tek bir kat. İlahi, şöyle bin bir odalı bir gökdelen? Yok.
Ser verip sır vermeyen bir güzellik, “Tanı bakalım, sonra konuşalım” diyor.
İçine girdikçe açılan bir çiçek. Tek bir hecesi fazla olmayan şiir gibi bir düzenleme. Yalın, şık, özgün. Konforlu odaların hepsi denize bakıyor, bakmasalar olmaz.
Dur, daha bir şeyi görmedin. İçini sıkıp suçlu hissettirmeyen, tersine minik hedefler koydurup, adım adım “Başarıyorum işte” duygusu veren sağlıklı ve uzun yaşam yolculuğu. İncelikli tahliller ve çözümler deva her ne ise dert. Yorgun beden ya da zihinlere Uzakdoğu dokunuşları.

“NE YALNIZLIK, NE DE YALAN ÜZMESİN SENİ!”
Fitness country (center diyemedim, haksızlık olurdu)! İstersen saatler sürecek doğa yürüyüşleri. Ve bir sihir... Gençlikte çok etkileyici bir film sonrası arkadaşlarla yarışırdık: Bir ağladım, bir ağladım, ben daha çok ağladım.
Kaplankaya CanyonRanch'deki jenerik tarifle bir masaj sonrası benzer cümleler kurulacağı kimin aklına gelirdi ki?
Küçük bir havuzda şefkat şöleni... Gözlerin kapalı. Deniz hanım, seni hiç bırakmayarak bir o yana bir bu yana hareket ettiriyor. Yumuşacık salınıyorsunuz suda. Çıt yok. Su ve sen. Bir ara başını omuzuna yaslıyor.
Diğer eli şefkatle yanağında. Çok tuhaf. İstemsizce ağlamaya başlıyorsun. Çok uzaklardan gelmiş bir saf mutluluk. Sonra cenin pozisyonu ve seni suya bırakıyor. Hayata bırakıyor daha doğrusu. Herkesin ağladığını bilmediğim için neredeyse özür dileyeceğim. Oysa, “Doğarken ağladı insan.” Kadınlar içtenlikle gözyaşı yarıştırıyor. Erkekler, aa tabii, ağlamamışlar:) Ama gözlerinden bal dökülüyor. Öyle ferah, rahat bir ağlama. Minik bir bebeksin şimdi. Ama kumsalda keyif çatıp, Ege mavisine karışmana engel değil. Aşağıdaki İtalyan'a gidip lezzetten zıplamana da. Ergen bebeklik...

 

Yeniden doğmak için
(Soldan saat yönünde)
Sonunda hemen herkesin ağladığı, suda yapılan Watsu masajı. Kaplankaya CanyonRanch'in denizden görünümü. Evlerin ve otel odalarının tasarımı yalın ve özgün.

 

ARİZONA’DA DOĞDU, EGE’YE KONDU
CanyonRanch Arizona doğumlu. Yorgun zihinlerin ve bedenlerin sadelik, nezaket ve bilgiyle iyileştiği ilk merkez. Kaplankaya'daki ikizinin açık ara avantajını şöyle burnumuzu havaya kaldırıp, “Ege yahu” olarak özetleyebiliriz.
Topografyaya azami saygıyla ünlenen Barcelonalı mimarların yetkin sezgileri ve deneyimleriyle kondurulan mükemmel evler, otel, kumsal... İçeride her köşede hissedilen yalın zarafet. Öyle çok büyük mekânlarda insan yalnız hisseder. Ortam tepeden bakar bazen. Burada o yok. Çünkü burada kibrin zerresi yok. Kapıda karşılayanda, lobide, sağlık merkezinde, fitness'da, lokantada, plajlarda, yöneticilerinde, sahiplerinde...
Keşke dünyayı yönetselerdi, o derece... Hiçbir zorlama olmadan, ta içlerinden gülümseyen mükemmel bir ekip. Rüya değil, Kaplankaya!
Benim Ege filozofumun dediği gibi, “Kendini seven buraya gelsin.”
Burada, en önemli ihtiyacımızı karşılıyoruz. Zaman kazanıyoruz. Zamanımız uzuyor.
Doğrusu canım sınırsız methiyeler düzmek istiyor da, o sadeliğin hükmündeki vakarından çekiniyorum. En iyisi, başlığıma dönerek bitireyim.
“Nasılsın?” sorusuna verdiğimiz en güzel cevap değil midir?
İyilik sağlık... Kaplankaya!