MALUMAT

Klimalı eve özel dekorasyon

Yaz aylarında ve hatta çoğu zaman soğuk kış aylarında da klimalar yaşadığımız alanda sağlıklı ve konforlu bir iklimlendirme yaratmak için anahtar role sahipler. Peki doğru klima nasıl seçilir ve klimalı bir evde dekorasyon tercihleri nasıl yapılmalı?

Klimalar, evlerimizdeki önemli bir konfor unsuru oluşturuyor. Klima satın alırken, bilinçli ve dikkatli olmak, çok önemli. Sadece kulaktan duyma bilgilerle klima almak, büyük pişmanlıklara neden olabilir. Seçiminizi yaparken klima fiyatları kadar, ev dekorasyon öğelerinize ve evinizin boyutlarına da dikkat etmelisiniz. Soğutacağınız alanın boyutları, kullanım amacı gibi değişkenleri dikkate alarak, evinize veya işyerinize doğru bir iklimlendirme yapmalısınız.

Öncelikle hangi odalarınızı klima ile soğutacağınıza karar vermelisiniz. Bizim tavsiyemiz, oturma odası veya yatak odası gibi, sıcağın çok hissedildiği odaların yanında, ayrıca evinizde bulunuyorsa kiler gibi bölümleri de düzenli olarak soğuk tutacak bir düzen kurmanız. Evet, buzdolabı besinlerinizi soğuk ve taze tutmaya destek oluyor ancak kiler için kullandığınız özel bir oda varsa veya buzdolabında saklanmayan gıda maddelerinizi mutfak içinde depoluyorsanız, bu bölgeleri de serin tutacak bir iklimlendirmeyi düşünmelisiniz.

Klimaların, takılacakları odaya uygun olup olmadığını belirlemek için BTU ismi verilen bir ölçü kullanılıyor. İngilizce “British Thermal Unit”  ifadelerinin baş harflerinden oluşan BTU, odanın ölçülerine göre hesaplanıyor.

Bu hesap da aslında çok basit.

BTU Değeri = (Odanın metrekaresi / 2.2 ) x 1000

Yani örnek olarak, 20 metrekarelik bir salonu soğutmak için gerekli klimanın gücü yaklaşık olarak 9090 BTU olmalıdır.

Ancak bu değerlere bir de bulunduğunuz, yaşadığınız bölgedeki güneş etkisine göre bir ekleme yapmalısınız. Ayrıca odada kaç kişinin bulunduğunu ve odadaki aydınlatma materyallerinin yaydığı ısıyı da da hesaba katarsanız, çok daha sağlıklı bir soğutma değeri ortaya çıkar.

Bu da şöyle hesaplanır.

Yaşadığınız bölgeye göre, eklenecek BTU değerleri:

  • Akdeniz: 445
  • Doğu Anadolu: 308
  • Ege: 423
  • Güneydoğu Anadolu: 462
  • İç Anadolu: 346
  • Karadeniz: 385
  • Marmara: 385

Odadaki kişi başına eklenecek BTU değeri: 600 BTU

Eğer odadaki aydınlatma gücü toplamda 500 W üzerinde güç çekiyorsa, her bir W için 3.4 BTU ekleyeceğiz ancak modern evlerde bir odanın aydınlatması artık 100W değerini bile bulmuyor. Yine de işyeri gibi alanları soğutacakken aydınlatma değerine dikkat etmekte fayda var.

Bu değerlere göre, İstanbul’da, 20 m2’lik bir salonun içinde 4 kişilik bir ailenin yaşadığını düşünürsek, gerekli olan soğutma gücü:

[(20 / 2.2) x 1000 ] +385 +  (4 x 600) = 11875 BTU

Yani, 12 bin BTU değerine sahip bir klima ile 20 m2 boyutunda bir salonu sağlıklı bir şekilde soğutabilirsiniz.