TEMPO KİTAP

“Uzun bir süredir, her şeyde, gündelik olmayan şeyler vardı.”

Yenişehir’de Bir Öğle Vakti, Sevgi Soysal

TEMPO

Diğer Yazılar

Önce Obje Vardı OCAK 2016

İki Amerika’nın Hikâyesi

Yüzyılın ortasında, ABD'deki Avrupa kökenli beyazlar, nüfusları yüzde 50'nin altına ineceği için azınlık durumuna düşecek. Donald Trump’ın ‘Müslümanların Amerika’ya girmesine yasak koyma’ teklifinin peşine kitleleri takmasının sebebi, bu değişim dalgasının yarattığı korku. Politikacının akıl dışı açıklamasına en büyük tepkinin Amerika’nın hukuk, politika ve akademi çevrelerinden gelmesinin sebebi ise açık; Trump Müslümanlara değil, ABD’yi ABD yapan değerlere meydan okuyor.

DEVAMINI OKU
Önce Obje Vardı KASIM 2016

Krizdeki Avrupa kültürünün gezgin kurtarıcısı: Defne Ayas

10 yıl ABD’de, yedi yıl Çin’de yaşadıktan sonra kapısını Hollandalılar çaldı. Beş yıldır Avrupa’nın önemli sanat kurumlarından Witte de With’in direktörlüğünü yürütüyor. Defne Ayas’ınki klasik bir başarı öyküsü değil. Krizdeki Avrupa kültürünün yeniden kurulmasında yön verici bir rol oynuyor. Macerasından fragmanlar, dünyaya bakış açısı, sanatın geleceği hakkındaki fikirleri için buyrun…

DEVAMINI OKU
Önce Obje Vardı ARALIK 2016

Donald Trump: Narsisizm sanatı

Donald Trump gösteriye aç zamanların en nadide ürünü. Sadece güçlü olanın ayakta kaldığı bir fantezi ormanının kralı. Dünyanın en nüfuzlu koltuğuna oturmaya hazırlanan Trump, çocukluğunda, gençliğinde, hırslı, atılgan, öfkeli, maço kökenlerinde bugüne gelişinin ipuçlarını taşıyor. Skandal ilişkilerinde, tutku duyduğu kadınlarda derin egosunun izleri, özüne duyduğu aşkın izleri var.

DEVAMINI OKU