DÜŞÜNCE

Zenginlikte ve daha da zenginlikte

Milyarderler de diğerleri gibi gerçek aşkı bulabilir mi? Şimdilerde ortalık milyarder Google’layan avcılarla dolu. Ve herkes gibi sevilmek isteyen zenginlerin işi şaşırtıcı derecede zor.

Giles Hattersley / The Sunday / Times / The Interview People

 

Aşk mı, para mı?
Para ve güzellik arasındaki ezeli değiş-tokuş, günümüzün modern dünyasında da devam ediyor. Sadece işlerin şekli değişti.


Ortada milyar dolarlar varsa aşkı nasıl tanımlarsınız? 1963’te olduğu gibi tabii ki. Cinsel seçenekler, Andy Williams’ın zehirli evlilik marşı ‘Wives and Lovers’ı (Eşler ve Sevgililer) mırıldanmasından bu yana ilerlemiş olabilir, ama günümüzde gerçekten değerli bir ilişki yaşama şansınız şöyle: “Ne demek istiyorsun, evlilik sözleşmesi mi?” diye sorma fırsatı bulamadan bir ‘Mad Men’ kâbusunun içine düşmek.
‘Who’d Be a Billionaire?’ (Kim Milyarder Olmak İster?) isimli yeni bir belgesele göre, günümüz milyarderlerinin yüzde 89’u erkek. The Sunday Times’ın Zenginler Listesi’ne giren kadınların çoğu, servetlerini boşanmalarına borçlu. Bu, toplumun akıl almayacak, çağdışı bir kesimi. Mahkemeler sık sık -Bayan Bennet ve James Bond arasındaki- acımasız savaş oyunlarına ve güzellik ile para arasındaki ezeli değiş-tokuşa sahne oluyor. Peki, miktar neden bu kadar yüksek? Cevabı, müşterileri arasında Irina Abramovich ve Sadie Frost gibi isimler de bulunan namlı boşanma avukatı Raymond Tooth veriyor: “Bir kadın için en iyi kariyer önerisi, evlilik sözleşmesi yapmadan zengin bir erkekle evlenmesidir.”
Açıkçası, -sürükleyici bile olsa- böylesi bir sonu izlemek inanılmaz derecede depresif bir şey. Milyarderin cirit attığı Londra’nın en pahalı gece kulüpleri ve en özel akşam yemeği partileri, şu aralar bu çarpık romantik trajikomedilere fon oluşturuyor. Zenginler de tabii ki hepimiz gibi sevilmeyi istiyor. “Fakat” diyor belgeseli çeken Remy Blumenfeld, “parayla bu tuhaf ilişkiyi kurmuş olanları istiyorlar; birine değer vermeleri için bu yeterli oluyor. Ama aynı zamanda böyle olsun istemiyorlar da... Tuhaf, öyle değil mi?” Devam ediyor: “Şöyle demenin çok daha iyi bir alışveriş olduğunu düşünüyorum: ‘Tamam, pek ilginç ya da çekici biri sayılmam ama zenginim ve sen de güzelsin, yani…’”

DOĞU AVRUPALI AVCILAR
Ancak sorun naiflik değil, narsisizm. Bir satın almada, karşı tarafın gemisi sizinkinden büyükse bu bir ‘sorun’dur. Sizden 30 yaş küçük iç giyim modeli karınızın size, bunun yaptığı en iyi seks olduğunu söylemesi egonuza ilaç gibi gelebilir. Notting Hill’de yaşayan gazeteci Helen Kirwan-Taylor, bu gibi dalavereleri yıllardır ön koltuktan izliyor. Söylediğine göre, bugünlerde erkekler kancaya -korkutucu biçimde- kolay takılıyor. “Günümüzün en önemli farkı, dijital çağda gizli bir milyarder olarak kalamamanız. Herkes sizi Google’layabilir. Kim olduğunuzu, servetinizi nasıl elde ettiğinizi ve nelerden hoşlandığınızı biliyorlar.” Kimler mi? “Köşeyi dönmeye çalışan kızlar.”
İlk eşlere çok yazık. Artık ortalıkta Doğu Avrupalı avcılar dolanıyor; bu, yüksek eğitimli ve sınırda yaşayan bir süper nesil. “Bu kızlar genellikle parlak doktora öğrencileri” diyor Kirwan-Taylor. “Duyduğum hikâyelerden biri, ekonomist bir kadınla ilgiliydi... İnanılmaz derecede gayretli biri. Londra’daki her yatırım fonu yöneticisinin izini tek tek sürmeyi başarmış, şirketlerinin yerlerini, nerede takıldıklarını biliyor, hatta yazın hangi döneminde, hangi limanda bulunduklarını da… O zaman işler kolaylaşıyor. Eğer St Tropez’deysen ve güzel bir kızsan, bir kafede otururken bile o gemilere davet edilirsin zaten.”

SEKS VE GERÇEKLER
Bir formülü daha var: “Adamı kapıyorsun çünkü hakkında çok şey biliyorsun. Gülümse, kıkırda ve ilişkiniz başlayınca, ona bilmediği türden bir seks tattır. Akşam yemeği partilerinde, masanın altında, giysi dolabında, arabada, ofiste… Delice, filmlerde gördüğümüz türden bir seks. Üç ay sonra, bir adet bağımlı elde edeceksiniz. Uyuyamayacak, yiyemeyecek ve heyecana bağımlı olacak. Ona, ondan daha iyi bir âşık görmediğinizi söyleyin ve sonra şöyle deyin: ‘Sevgilim, mutlu değilim. Bu ilişki tamamen seksle ilgili. Çok incinmiş hissediyorum ve bir bebek istiyorum.’ Bebeği yaparsanız, onu paketlemiş olursunuz.” Devam ediyor: “Sonra, ‘mutlu olmadığınız’ kısmına geri dönüp, hem bir ev hem de evlenmeyi isteyin.” İç çekiyor. “Günün birinde seks giderek azalır. Adamlar uyanır ve Romanyalı bir fahişeyle evlenmiş olduklarını fark ederler.”

KADINLARI 1950’LERE DÖNDÜREN REÇETE
‘Kim Milyarder Olmak İster?’in yapımcısı Rod Williams’a göre, düğün gecesi her şey değişiyor. “Paranın ve gücün hâlâ erkeklerin elinde bulunduğu bir dünyada yaşıyoruz. Bunlara sahip olmak isteyen kadınlar, kendilerini 1950’lere döndüren bir anlaşmaya imza atmış oluyor. Genç ve çekici olmaları gerekiyor; bu yüzden vakitlerinin inanılmaz bir bölümünü güzelleşmek için harcıyorlar.” Bu, -20’nci yüzyılın ortası stili- bir tırlatma reçetesi. “Sıkıntı ve özsaygı problemleri” diye bir ekleme yapıyor Williams.
Londra sosyetesinden -kendisine çok iyi bakmış- 50 yaşındaki Lisa Tchenguiz, bu senaryoyu yaşadı. Eski kocasından muazzam miktarda para alarak boşandı ve şimdilerde özel jet yatırımcısı Steve Varsano ile takılıyor. “Dinle” diyor, “ilişkilerin ardında para varsa her şey kolaylaşır, güzelleşir ve daha rahat olur. Ama günün sonunda, iki insanın dinamiği birbirine uymuyorsa, işler yürümez.” Tchenguiz, paranın içine doğmuş. Eğlenceli, snop değil ve zengin koca avcılarına şüpheyle bakılmasını anlayabiliyor. “İnsanlar hep şöyle diyor, ‘Onunla parası için evlendi.’ Ama unutmayın, güçlü bir adam çok çekici de olabilir. Muhtemelen daha güvenilir biridir: Başınızı omzuna yaslayabilirsiniz. Maddi sorunlar nedeniyle çocuğunuzun eğitimi ya da annenizin hastalığı için endişelenmeniz gerekmez. Bu tür bir erkek, hayatınızda önemli rol oynayabilir.”

"AŞK İÇİN EVLEN, PARA İÇİN DEĞİL"
Yine de, sonuncu kocası Vivian Imerman’dan (Del Monte’nin eski CEO’su) korkunç ve uzatmalı bir boşanma davasıyla 120 milyon pound almaya kalkıştı. Neden? “Ancak ikinci boşanmamdan sonra özgür olabildim” diye açıklıyor. “Maddi olarak ailemden tamamen koptum. Faturalarımı kendim ödemeye başladım, kendi evim oldu, servetimi akıllıca yatırıma çevirdim.” Sadece eşit zenginlikte olanlar aşka hazır gibi. “Beraber olduğum erkekler hep bana göz kulak oldular. Öyleydi. Steve buna ihtiyaç duymuyor. Eşit bir beraberliğimiz var. ‘Aşk için evlen, para için değil.’ Bu, gerçekten de verebileceğim en iyi tavsiye” derken gözleri parlıyor. Sonra, sevgilisinin doğum günü hediyesi olan arabaları ve mücevherleri anlatıyor. Dürüst olalım, benim de gözlerim parlıyor.